«Лесное происшествие»

5 июня весь мир отмечает Всемирный день охраны окружающей среды. К этой дате в Вахитовской библиотеке прошел познавательный час «Лесное происшествие».

img-20210603-wa0019

Библиотекарь напомнила ребятам, что такое экология, о бережном отношении к окружающему нас миру, к земле. Удивительное путешествие в лесное царство дети совершили на полянке при входе в лес. Ребята разгадали кроссворд, отгадывали загадки о лесных обитателях, побывали на берегу нашей речки «Түгәрәк күл», запомнили правила поведения, чтобы не принести вреда природе.

Для юных читателей была оформлена выкладка книг «Туган ягым–яшел бишек». Книги, представленные на ней, раскрывают многие тайны природы. Написанные в увлекательной и доступной форме, они расширяют кругозор детей и учат их бережно и с любовью относиться ко всему живому на Земле.

В конце мероприятия все вместе сделали вывод о том, что нужно любить родную природу, проявлять к ней интерес и оберегать её.

5 июнь Бөтендөнья әйләнә-тирә мохит көнен билгеләп үтә. Вахит авыл китапханәсендә «Урман һәлакәте»-дип исемләнгән танып-белү сәгате узды. Китапханәче балаларга экология нәрсә икәнен, әйләнә-тирәлеккә, җиргә сакчыл караш турында искә төшерде. Балалар урман “патшалыгына”   сәяхәт ясадылар.   Балаларга «урманда нәрсә эшләргә ярамый? "- дигән сорауга җавап бирергә кирәк иде. Аннан соң балалар кроссворд ,   табышмаклар чиштеләр,« Түгәрәк күл» елгасы буенда булдылар, табигатькә зыян китермәс өчен үз-үзеңне тоту кагыйдәләрен искә төшерделәр.

"Туган ягым–яшел бишек" китап күргәзмәсе яшь укучылар игътибарын җәлеп итте. Анда тәкъдим ителгән китаплар табигатьнең күп кенә серләрен ачарга ярдәм итәчәк. Кызыклы һәм уңайлы формада язылган   балаларның күзаллауларын киңәйтеп кенә калмыйча, аларны Җирдәге бөтен тереклеккә карата сакчыл һәм мәхәббәт белән карарга да өйрәтәчәкләр. Чара ахырында барысы бергә туган табигатьне яратырга, аңа карата кызыксыну күрсәтергә һәм аны сакларга кирәклеге турында нәтиҗә ясадылар.

Танып-белү ялы балаларга уңай эмоцияләр генә түгел, ә әйләнә-тирә мохитне танып белүгә кызыксыну тудырды, урман байлыкларына сакчыл, рациональ караш, аларны саклауга һәм яхшыртуга омтылыш тәрбияләде.