“Сер ачкычым – сердәштә”

К 90-летию татарской поэтессы, члена Союза писателей Татарстана, заслуженного работника культуры РТ, Флеры Гизатуллиной в Вахитовской сельской библиотеке оформлена книжная выставка “Сер ачкычым – сердәштә”.

Флера Сабирзяновна — автор 8 книг и больше 30 поэм. Некоторые стихи, положенные на музыку, стали популярными песнями. Она активно пишет и печатается в газетах и журналах, часто выступает по радио и телевидению. В своих произведениях она описывает красоту родного края, широту и трудолюбие соотечественников.

12-09-2021

Татар шагыйрәсе Флера Гыйззәтуллина 1931 елның 6 сентябрендә Татарстанның Азнакай районы Әсәй авылында туа. Шагыйрә-Татарстан Язучылар берлеге әгъзасы 1980 елдан, Татарстан Республикасының атказанган мәдәният хезмәткәре 1992 елдан. Флера Гыйззәтуллина-8 китап һәм 30дан артык поэма авторы. Музыкага багышланган кайбер шигырьләр популяр җырларга әверелде. Ул газета - журналларда актив яза һәм бастыра, радио һәм телевидение буенча еш чыгыш ясый. Шагыйрә үз әсәрләрендә җәмгыять һәм шәхес арасындагы мөнәсәбәтләргә, хәзерге җәмгыятьтә кеше-хезмәт кешесенең ролен һәм хатын-кызның ролен билгеләүгә зур игътибар бирә..

Татарстан Республикасында Туган телләр һәм Халыклар бердәмлеге елы кысаларында Вахит авыл китапханәсе мөдире " Сер ачкычым –сердәштә "дип исемләнгән китап күргәзмәсе оештырды. Флера Сабирҗан кызы үзенең шигырьләрендә туган як матурлыгын сурәтли, киң даирә укучыларга урманнарның, кырларның, чишмәләрнең гүзәллеген, ватандашларыбызның киңлеген һәм хезмәт сөючәнлеген җиткерә. Беренче җыентыкларны район һәм республика газеталарында, «Беренче карлыгачлар» («Первые ласточки», 1968 ел), «Юл башы» («Начие пути», 1972 ел) коллектив җыентыкларында бастырып чыгарды. «Чишмә юлы», 1974), «Огненные мгновения» («Утлы минутлар», 1986), «Эхо сердә» («Сер ачкычым сердәәштә», 1990), «Яшеннәрне күз яше» (1995) шигырьләре җыентыклары дөнья күрде.