«Ты мой друг, и я твой друг»

В Вахитовской сельской библиотеке прошел урок доброты «Ты мой друг, и я твой друг», приуроченный к Международному дню толерантности. Заведующая библиотекой Салимуллина С. Л. познакомила ребят с понятием «толерантность», ответила на вопросы: что такое толерантное поведение и почему важно уметь решать проблемы мирным путем.

img-20221103-wa0008

Дети на уроке называли лучшие качества своих товарищей, подбирали слова, которые характеризуют толерантную личность. Они уяснили для себя, что каждый человек должен жить в мире с собой и окружающими. Так же звучали стихи и высказывания А. В. Сухомлинского, Д. С. Лихачева, А. де Сент-Экзюпери, составляли пословицы о дружбе, отгадывали загадки, пели песни о дружбе.

16.11.2022ел.Толерантлык көне ел саен бөтен дөньяда 16 ноябрьдә билгеләп үтелә. 1995 елда бу көнне ЮНЕСКО әгъзалары түземлек принциплары декларациясен һәм гамәлләр программасын кабул иттеләр. 1996 елда БМО Генераль Ассамблеясы БМО әгъзаларына дәүләтләргә ел саен Халыкара толерантлык көнен билгеләп үтәргә тәкъдим итә.

Вахит авыл китапханәсендә «Син минем дустым һәм мин синең дустың»-дип исемләнгән мәрхәмәтлелек дәресе үткәрелде. Китапханә мөдире Салимуллина С.Л. балаларны «толерантлык» төшенчәсе белән таныштырды, толерант тәртип нәрсә ул һәм ни өчен проблемаларны тыныч юл белән хәл итә белү мөһим, дигән сорауларга җавап бирде. Балалар дәрестә үзләренең иң яхшы сыйфатларын атадылар, толерант шәхесне тасвирлаучы сүзләр сайладылар. Алар һәр кешенең үзе һәм тирә-юньдәгеләр белән дөньяда яшәргә тиешлеген аңлаттылар. Шулай ук А. В. Сухомлинский, Д. С. Лихачев, А. де Сент-Экзюпери шигырьләре, дуслык турында мәкальләр әйтештеләр, табышмакларга җавап бирделәр, дуслык турында җырлар җырладылар.