«Гомеремнең иң авыр елларын да сагынам»

А.Г. Мирсаидович - татарский, народный писатель Республики Татарстан,Заслуженный деятель искусств ТАССР, РСФСР, лауреат Государственной премии Татарской АССР имени Габдуллы Тукая. Родился 17 января 1928 года в селе Сарманово Республики Татарстан в семье учителя.

К 95-летию со дня рождения Аяза Гилязова в Вахитовской библиотеке для членов клуба «Сердәшләр» прошел литературный час «Гомеремнең иң авыр елларын да сагынам».

img 20230127_143544

К мероприятию была оформлена тематическая книжная выкладка книг «Аяз Гыйләҗев - халык язучысы», где представлены лучшие произведения писателя: «Три аршина земли», «Любовь и ненависть», «В пятницу вечером», «Дус кызым кияүгә чыга», «Петух взлетел на плетень» и т.д.

Члены клуба узнали много интересного из жизни и творчества писателя и прочитали вслух отрывки из его произведений «Яра» и «При свете зарниц». Говорили о том, что вклад Аяза Гилязова в духовную культуру татарского народа огромен. Он написал пять романов, около 20 повестей, более 40 пьес, которые поставлены во многих театрах Татарстана, России и за её пределами. С удовольствием участники мероприятия приняли участие в викторине и активно отвечали на вопросы, касающиеся жизни и творчества писателя.

А. Г. Мирсәид улы- Татарстан Республикасының халык язучысы, ТАССРның, РСФСРның Атказанган сәнгать эшлеклесе, Габдулла Тукай исемендәге Татарстан АССРның Дәүләт премиясе лауреаты. 1928 елның 17 гыйнварында Татарстан Республикасының Сарман авылында укытучы гаиләсендә туа. Аяз Гыйләҗевның   95 яшь тулу уңаеннан Вахит авыл китапханәсендә”Гомеремнең иң авыр елларын да сагынам »- дигән әдәби сәгать узды. Чарада, кунакларга "Аяз Гыйләҗев –Халик язучысы" дип аталган тематик китап күргәзмәсе әзерләнде һәм аңа күзәтү ясалды. Язучының иң яхшы әсәрләре куелды: "Өч аршын җир", "Мәхәббәт һәм нәфрәт", "Җомга кичендә", "Яра","Дус кызым кияүгә чыга", һ. б. “Сердәш” исемендәге клубның китапукучылары, язучының тормышы һәм иҗаты турындагы мәглүматны китап күргәзмәсеннән алдылар. А.Гыляҗевның "Яра" әсәрләреннән өзекләр укыдылар һәм викторинада теләп катнаштылар.