«200 дней и ночей Сталинграда»

В Вахитовской сельской библиотеке прошел час истории «200 дней и ночей Сталинграда». Мероприятие   посвящено героическим защитникам Сталинграда, массовым беспримерным подвигам, совершенным в этом огненном пекле. Победа под Сталинградом – одна из наиболее славных страниц летописи Великой Отечественной войны, битва стала одним из крупнейших сражений в ходе Великой Отечественной войны и переломным этапом Второй мировой войны.

img 20230202_150518

Рассказ библиотекаря сопровождался показом тематических слайдов. Читателям была предложена книжная выставка-память «Вечный огонь Сталинграда». Проведен обзор выставки книг по данной теме. Мы помним, мы благодарны людям, которые отдали свои жизни за чистое небо над головой, мы благодарны всем тем, кто подарил нам мир на земле ценой своей жизни. В заключение мероприятия минутой молчания почтили память погибших.

Бөек Ватан сугышының төп вакыйгаларының берсе-Сталинград сугышының 80 еллыгына Вахит авыл китапханәсендә «200 көн һәм төн Сталинград « - тарихы сәгате узды.Чараның күп өлеше Сталинградны саклаучыларга,   массакүләм тиңдәшсез батырлыкларга багышланган иде. Сталинград астында Җиңү-Бөек Ватан сугышы елъязмасының иң данлы битләренең берсе, Бөек Ватан сугышы барышында иң зур сугышларның берсе һәм икенче бөтендөнья сугышының борылыш этабы булды. Шуңа күрә 2 февральдә Россиянең Хәрби дан көне — 1943 елда Сталинград сугышында совет гаскәрләренең немец-фашист гаскәрләрен тар-мар итү көне билгеләп үтелә. Китапханәче   тарих сәгатен тематик слайдлар күрсәтү белән үрелеп барды, моннан тыш, укучыларга «Сталинградның Мәңгелек уты»- исемле китап күргәзмәсе тәкъдим ителде. Без хәтерлибез, без бу вакыйгане отытырга тиеш түгелбез,баш өстендәге чиста күк йозе өчен гомерләрен биргән батырларга рәхмәтле, без җир йөзендә тынычлык бүләк иткән һәркемгә үз тормышы бәрабәренә рәхмәтлебез.Илләр тыныч булсын иде.