«Герб моей Республики»

Ежегодно 7 февраля отмечается День принятия Государственного герба Республики Татарстан, утвержденного Постановлением Верховного Совета РТ №1415-XII от 7 февраля 1992 года.

В Вахитовской библиотеке прошел информационный час «Герб моей Республики».

7-02-2023

Участникам мероприятия заведующая библиотекой Сания Салимуллина рассказала о том, что герб Республики Татарстан является государственным символом нашей республики, об авторах герба и истории его создания. Особое внимание уделили объяснению смысла цветовой гаммы герба. Читатели с интересом слушали легенды о крылатом барсе и узнавали значение символов, изображенных на гербе. Герб Республики Татарстан утверждает такие общечеловеческие ценности, как добро, справедливость, благополучие граждан, дружбу между народами.

К мероприятию оформлена выставка, на которой представлены книги, отражающие историческую обстановку, в которой и утверждался данный символ, представлены материалы, содержащие официальное описание герба, дату его принятия, историю появления и изменения.

2023 елның 7 февралендә ТР Югары Советының 1992 елның 7 февралендәге 1415-XII номерлы карары белән расланган ТР Дәүләт гербын кабул итү көне билгеләп үтелә. Бу вакыйга уңаеннан Вахит авыл китапханәсендә «Минем Республикам гербы» дип исемләнгән мәгълүмат сәгате үткәрелде. Китапханә мөдире Сания Сәлимуллина Татарстан Республикасы гербының республикабызның дәүләт символы булуы, гербның авторлары һәм аның барлыкка килү тарихы турында сөйләде. Китапханәче гербның символларының, чәчәк гаммасының мәгънәсен аңлатуга аерым игътибар бирде. ТР Дәүләт гербының авторы-рәссам Рифә Фәхретдинов турында сөйләде. Китапукучылар кызыксынып канатлы барс турында легендаларны тыңладылар һәм Гербта сурәтләнгән символларның әһәмиятен белделәр. Татарстан Республикасы гербы игелек, гаделлек, Гражданнарның иминлеге, халыклар арасындагы дуслык кебек гомум кешелек кыйммәтләрен раслый. Китапханәдә тарихи хәлне чагылдыручы китаплардан торган күргәзмә оештырылды, анда расланган китаплар урын алды.