«Лесной кудесник»

25 января 2022 года великому живописцу Ивану Шишкину исполняется 190 лет со дня рождения. К этой дате в Русско-Макуловской библиотеке оформлена выставка-вернисаж «Лесной кудесник», познакомившись с которой, читатели узнают о жизни и творчестве художника, вновь встретятся с его знаменитыми пейзажами.

img 20220122_123115

Иван Иванович Шишкин «живет» почти в каждом российском доме или квартире. Особенно в советское время хозяева любили украшать стены репродукциями картин художника, вырванными из журналов. Мало того, с творчеством живописца россияне знакомятся с раннего детства –мишки в сосновом лесу украсили обертку шоколадных конфет.

Еще при жизни талантливого мастера величали «лесным богатырем» и «царем леса» в знак уважения за умение воспевать красоты природы.

«Урман кудеснигы» - рус рәссамы Иван Иванович Шишкинның тууына 190 ел тулуга багышланган күргәзмә-вернисаж.

Иван Иванович Шишкин россиянең һәр йортында яки фатирында диярлек "яши". Бигрәк тә совет чорында хуҗалар рәссам картиналарын журналлардан алынган репродукцияләр белән бизәргә ярата иде. Моннан тыш, рәссам иҗаты белән россиялеләр кечкенәдән таныша – нарат урманында мишкалар шоколад кәнфитләре тышлыгын бизәп тора.

Талантлы останың тормышында ук «урман байлыгы» һәм «урман патшасы» дип табигать матурлыгын җырлый белүе өчен хөрмәт йөзеннән зурладылар.

2022 елның 25 гыйнварында бөек рәссамга 190 яшь тула. Бу дата уңаеннан Рус Макылы китапханәсендә күргәзмә-вернисаж оештырылды, аның белән таныштылар, китап укучылар рәссамның тормышы һәм иҗаты турында беләчәкләр, кабат аның күренекле пейзажлары белән очрашачаклар.